Firma s dlouholetou tradicí z Nového Města nad Metují 

 

 

MENU:

Úvod

O firmě

Výběr barev

Ukázky prací

Certifikáty

Ceník

Kontakt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NĚKOLIK INFORMACÍ O BARVÁCH OBECNĚ:

(Pro výběr odstínu barev použijte Vzorkovnici RAL)

 

Příjemné bydlení

významně ovlivňuje barva interiéru. Nebojme se barevných kombinací, které mohou náš byt osvěžit, pokud nebudeme barevnost přehánět. Pro snazší orientaci ve světě barev nabízíme několik základních pojmů a informací.
Barevný odstín:

Stupeň světlosti a sytosti barev.
Doplňkové barvy:

Barvy s největším barevným protikladem ( červená-zelená )

Teplé barvy:

červená, oranžová, některé odstíny žluté. Tradičně se spojují s ohněm a sluncem, protože vyvolávají dojem tepla, jsou živé, vzrušující, povzbuzují k vyššímu výkonu.

Studené barvy:

Modrá a zelená. Jejich charakter určuje voda. Podporují duševní soustředění, přispívají k stabilnímu, rovnoměrnému výkonu.

Barvy vedle sebe:

Barevné řešení bytu příznivě ovlivňuje prostředí. V zásadě se dá říci, že nejvhodnější je kombinovat barvy, které jsou v barevném kruhu vedle sebe. 

Výběr barev:

Při výběru barev pro místnosti je vhodné brát v úvahu následující hlediska:

1) Světelné podmínky, barevnost i vlastnost povrchů zařízení místnosti

2) Barva stěn a stropu vytváří pozadí pro zařizovací předměty. Ne naopak !

3) Estetický dojem vyvolává celek - světelné podmínky, stěny, strop, nábytek, textil

4) Každá hlavní barva musí mít ještě jednu doprovázející barvu.
Barevná roztříštěnost působí rušivě.

Při barevném řešení interiéru pochopitelně vycházíme z osobního vztahu k barvám.
I přesto bychom měli respektovat ověřenou charakteristiku barev a jejich působení na člověka. Míchají-li se například pestré barvy ( červená,modrá, žlutá a jejich odvozeniny ) s nepestrými (bílá, šedá až černá ) podstatně mírníme jejich účinek.
Obecně platí, že teplé barvy ( ohně ) studené barvy ( vody) uklidňují.

 

Bílá

Je střízlivá, nevýrazná, rozšiřuje prostor, tlumí podněty. V kombinaci s ušlechtilými materiály ( dřevo,porcelán,hedvábí)
vyniká jemnou krásou.

Šedá

Neutrální barva, která tlumí a vyrovnává ostatní barvy okolí

Černá

Vzbuzuje dojem hloubky, působí až tíživě. Zužuje prostor a ztenčuje objemy.

Žlutá

Je to barva zářivá, veselá, teplá. Povzbuzuje a podněcuje pozornost, soustředění, přemýšlení, optimismus. Je to barva života, nad proto, že je barvou slunce. Pochází-li například denní světlo žlutými záclonami , místnost působí příjemně protepleným dojmem.

Zlatá

Patří mezi výraznou barvu z rejstříku žlutá. Moc zlaté barvy je podivuhodná, čehož dokladem jsou zejména barokní kostely. V bytě využíváme zlaté barvy omezeně.

Oranžová

Barva slavnostní, zářivě teplá až agresivní. V kombinaci s modrou vytváří velmi působivý kontrast. Uvolňuje zábrany a podporuje přemýšlení. Odborníky je považována za nejteplejší barvu.

Červená

Podnětná, ohnivá, vzrušující, až explozivní barva. Zužuje prostor, věci, plochy, dojmově přibližuje. Při dlouhodobém působení unavuje zrak a popuzuje. V kombinaci s jinými barvami je barvou vládnoucí.

Růžová

Něha, sladkost, dívčí jemnost - to je charakteristiky růžové barvy. Evidentně patří například do ložnice.

Purpurová

Barva směřující k fialové. Je barvou slavnostní, vznešenou, tajemnou až pohádkovou. Představuje moc, ne náhodou je barvou králů.

Fialová

Neklidná barva vznikající kombinací červené a modré. Barva pasivity. V bytě je prakticky nepoužitelná. Pokud se pro ni rozhodneme, pak je jako zvlášť v protikladu žlutozelené, zelenožluté a žluté

Modrá

Klasická, hluboká, studená barva. Vyzařuje vážnost, vnitřní klid, volnost, klid, zdrženlivost, Je to barva moudrosti,, povzbuzuje sebedůvěru a pozitivní myšlenky. Vhodná například do pracoven novinářů, spisovatelů i jiných tvůrčích osobností.

Zelená

Vyjadřuje rovnováhu, klid, jistotu, a spokojenost. Je to barva mírná, barva jistoty, spokojenosti, laskavosti, střídmosti, Opticky uklidňuje.

Zpětný odraz barev

Barvy pohlcují určité množství světla a část ho odrážejí. Tato skutečnost se nazývá odrazivost a je vyjádřena v procentech. Uveďme si příklady odrazivosti některých nejčastěji používaných barev a odstínů.

Barva

odrazivost %

Barva

odrazivost %

bílá
slonová kost
světlé žlutá
světle zelená
světle šedá
světle modrá

80
75
60
56
53
45-59

světle růžová
tmavě zelená
rudá
hnědá
tmavomodrá
černá

42-69
10-20
16
15-24
9
1-4

 

Náš pocit z nějakého prostoru se podvědomě orientuje podle přírody. Jsme zvyklí mít nad hlavou většinou světlé nebe a pod nohama tmavší barvu písku, kamení, půdy, mechu nebo trávy. V místnostech, které jsou zařízeny podle tohoto přírodou daného barevného členění, se cítíme instinktivně dobře.

Celkové řešení interiéru by mělo vytvářet takový barevný obraz, který bude informovat k jakému účelu slouží, jaké aktivity zde probíhají a jaké nálady by měl v lidech podněcovat.

   Využijeme-li znalosti o prostorovém vlivu barev, můžeme daný prostor opticky např. zmenšit, zvětšit, zúžit či rozšířit. Optického efektu docílíme vhodnou kombinaci barev a odstínů použitých na stěnách, stropu a podlaze.

Světlý, nejčastěji bílý strop místnost opticky zvětšuje.

Aby místnost působila prostorněji, zvolíme bílý strop, na stěny světlý a na podlahu tmavší odstín téže barvy. Naopak, pokud na stěny zvolíme sytější odstín, prostor opticky zmenšíme.

Tmavé odstíny na strop volíme pro snížení, ztmavení či zvýraznění prostoru, např. do kinosálů, divadel.

Místnost prohloubíme použitím světlejšího odstínu na zadní straně v porovnaní s odstínem na bočných stěnách.Pokud bychom vybrali tmavší odstín na zadní stěnu, místnost opticky zkrátíme.

Místnost se rozšíří, ale zároveň sníží, zvolíme-li bílé či světle tónované stěny spolu s výrazně barevným stropem.

Chceme-li místnost opticky zkrátit a současně rozšířit, na boční stěny aplikujeme světlý a na zadní stěnu a strop sytější odstín barvy.

 

Oblast předsíně a schodiště by měla tvořit vhodný přechod zvenčí do interiéru a zároveň naladit na atmosféru celého příbytku. Hodí se sem obzvlášť červená a žlutá. Barevným akcentem se mohou zdůraznit výklenky, výstupky a prahy.

  V obývacím pokoji můžeme užít zelených akcentu – pokojových rostlin, polštářů nebo zeleného stínidla lampy. Celkové barevné ladění tu musí být přizpůsobeno hlavně uživatelům a jejich individuálnímu vkusu.

   Optimálního barevného ladění prostorů na spaní docílíme odstíny typickými pro podzim a jaro. Podzimními barvami jsou teple červená, žlutá, kaštanově hnědá, měděná a švestkově fialová. Na jaře je dominující barvou žlutá.Představuje nejsvětlejší ze tří základních barev (žluté, červené a modré) a vyzařuje optimizmus a veselí.

   V dětském pokoji by měli přirozeně převládat přívětivé, živé a nepříliš chladné tóny.

 

Současný trh nabízí takovou škálu barev a tolik materiálových možností, že by byla škoda je nevyužít.

 

Pro výběr odstínu barev použijte Vzorkovnici RAL

 

Nahoru 

Sestavil: Petr Husták, fa FALCO, PC grafika